Rozdzielacz posiada atest Państwowego Zakładu Higieny |
Mosiężny rozdzielacz centralnego ogrzewania CM-NR posiada dwie belki mosiężne profil C z gwintami G 1" GW, dwa mosiężne trójniki G 1" z uszczelnieniem o-ring, odpowietrznikiem ręcznym i zaworem spustowym kątowym, nyple redukcyjne 1/2" x 3/4" z uszczelnieniem o-ring i połączeniem przez eurokonus, zawory regulacyjne oraz dwa uchwyty stalowe.
Rozdzielacz centralnego ogrzewania WOMIX CM-NR 8F to urządzenie, które służy do równomiernego rozprowadzania wody w 8 obwodowym systemie grzewczym, a tym samym zapewnienia efektywnego i wydajnego ogrzewania pomieszczeń. Zastosowanie rozdzielacza centralnego ogrzewania ma wiele zalet, w tym:
WOMIX CM-NR 8F można stosować zarówno w nowych, jak i w istniejących już systemach centralnego ogrzewania. Proszę pamiętać, że odpowiednio dobrany rozdzielacz centralnego ogrzewania może znacząco zwiększyć wydajność i oszczędność całego systemu grzewczego.
Dane techniczne: | |
Materiał | mosiądz |
Liczba sekcji | 8 |
Konstrukcja | profil C7 |
Dopuszczalna temp. pracy | 95°C |
Dopuszczalne ciśnienie pracy | 6 bar |
Rozstaw pomiędzy belkami rozdzielacza | 220 mm |
Instrukcja montażu rozdzielacza CM-NR
Rozdzielacz przymocować do prostej i równej ściany lub w szafce wykorzystując dołączone wieszaki. Przed rozpoczęcie robót hydraulicznych starannie wypłukać instalację,
zwracając szczególną uwagę na usunięcie pozostałości po lutowaniu, cięciu rur, itp. W instalacji powinny znaleźć się odmulacze lub inne podobne elementy filtracyjne.
Zasilanie z kotła lub z modułu mieszającego podłączyć do górnej belki rozdzielacza (z rotametrami). Powrót do kotła lub modułu mieszającego podłączyć do dolnej belki z zaworami termostatycznymi. Przed rozdzielaczem lub modułem mieszającym podłączonym do rozdzielacza zalecamy montaż zaworów odcinających. Następnie podłączyć wszystkie pętle ogrzewania podłogowego do belki zasilającej i powrotnej rozdzielacza.
Rozdzielacz oraz pętle grzewcze można napełnić czynnikiem centralnie za pomocą głównych przyłączy instalacji lub przy użyciu zaworów spustowo-odpowietrzających na końcach belek rozdzielacza. Używając zaworów na rozdzielaczu należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
Po zakończeniu napełniania należy odpowietrzyć instalację i wyregulować przepływy zgodnie z projektem na poszczególnych pętlach wykorzystując dolny obrotowy element radełkowany rotametrów.
Rozdzielacz jest zasilany czynnikiem grzewczym o temp. max 70°C i max cisnieniu roboczym 6 bar, zasilanie należy podłaczyć do górnej belki rozdzielacza. Z górnej belki poszczególnymi petlami medium trafia do grzejnika płaszczyznowego.
Wkładki zaworów termostatycznych
Rozdzielacze CM-NRT wyposażone są w wkładki zaworów termostatycznych przystosowane do instalacji siłownika elektrycznego . Zasada działania zaworu polega na otwarciu lub odcieciu medium bez mozliwosci regulacji przepływu.
Montaż siłowników termoelektrycznych
Na belce zasilającej CM-NRT znajdują się zawory termostatyczne z pokrętłami ręcznymi. Pokrętła mogą zostać zastąpione siłownikami termoelektrycznymi o gwincie wewnętrznym M30 x 1,5, dzięki czemu instalacja grzewcza będzie sterowana automatycznie. W tym celu należy odkręcić wszystkie białe elementy plastikowe wchodzące w skład pokrętła, a następnie w to miejsce nakręcić adapter oraz siłownik termoelektryczny. Zalecam stosowanie siłowników termoelektrycznych MPVM100 nr kat.: 401075.
Konserwacja
Rozdzielacze mosiężne nie wymagają konserwacji. Możliwa jest jedynie konieczność okresowego czyszczenia rotametrów w przypadku mocno zabrudzonych instalacji. W tym celu należy opróżnić instalację z medium, odkręcić rotametr z belki przy użyciu klucza płaskiego 17 mm, wyczyścić go i przykręcić na powrót do belki. Plastikowy element rotametru, tzw. „szklanka", również może zostać odkręcony. W tym celu należy odkręcić górną radełkowaną nakrętkę i unieść element plastikowy. Wykonując powyższe czynności należy zachować szczególną uwagę by nie uszkodzić uszczelnień rotametru.